Raport_2009_ROB_PL_SG
Teraz jesteś w: Strona głównaZobacz wszystkie w raporcie › Cytaty
dopasuj rozmiar czcionki: A A A

Zobacz wszystkie w raporcie

Cytaty

Eliza Durka Dyrektor, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Czym jest RESPECT Index dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie? Co było motywem zaproszenia przedsiębiorstw do udziału w nim?

Wprowadzając w 2009 roku indeks spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index, chcieliśmy stworzyć na polskim rynku pierwszy profesjonalny, budowany konsekwentnie i metodycznie, benchmark CSR (Corporate Social Responsibilty) poprzez wskazanie liderów w tym zakresie wśród spółek giełdowych. Dzięki niemu zachęcamy spółki notowane na GPW do większego zaangażowania w CSR i podwyższania standardów w tym zakresie.

Kolejny powód to stworzenie podstaw do rozwoju odpowiedzialnego inwestowania w naszym kraju poprzez dostarczenie konkretnego narzędzia finansowego w postaci indeksu. Rozwój SRI (Socially Responsible Investing) stwarza spółkom szersze możliwości do pozyskania kapitału od inwestorów, którzy mają większą skłonność do inwestycji w przypadku spółek stabilnie zarządzanych w długim okresie i przejrzyście komunikujących zmiany. Następny krok po pobudzeniu popytu inwestorów krajowych to zwrócenie uwagi podmiotów zagranicznych na spółki z indeksu.

Metodologia tworzenia RESPECT Index jest transparentna i zbliżona do tych, stosowanych przez największe giełdy światowe. Spółki, które znajdują się w naszym Indeksie, zwiększają swoją wiarygodność i atrakcyjność w oczach inwestorów spoza granic Polski. W końcu, GPW jako najbardziej dynamicznie rozwijająca się Giełda w regionie CEE, wprowadzająca wiele innowacyjnych produktów i rozwiązań, śledząca trendy światowe, nie mogła pozostać w tyle w zakresie odpowiedzialnego inwestowania. Tworząc pierwszy w regionie indeks spółek odpowiedzialnych, planujemy być nie tylko pionierem, ale również liderem w dziedzinie stymulowania SRI.