Raport_2009_ROB_PL_SG
Teraz jesteś w: Strona głównaZobacz wszystkie w raporcie › Cytaty
dopasuj rozmiar czcionki: A A A

Zobacz wszystkie w raporcie

Cytaty

Arkadiusz Kamiński Dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKN ORLEN

W 2009 roku Dział Ochrony Środowiska, poza swoimi normalnymi zadaniami, musiał wykonać bardzo nietypowe przedsięwzięcie, którego celem było odłowienie i przesiedlenie rodziny bobrów, która osiedliła się na terenie Zakładu. Jak przebiegała ta akcja?

PKN ORLEN zlecił wykonanie odłowu i przesiedlenia bobrów grupie specjalistów z Polskiego Związku Łowieckiego. Akcja rozpoczęła się 20 października 2009 roku. Do jej przeprowadzenia zaangażowana została jedyna taka w Polsce grupa specjalistów. Najtrudniejsze dla odławiających było zlokalizowanie stanowisk występowania bobrów, czyli wszystkich żeremi, nor, korytarzy, którymi bobry mogą uciekać w najciemniejsze zakamarki. W całej akcji pomagały specjalnie wyszkolone psy rasy jagdterier, które potrafią wypłaszać bobry z ich nor i żeremi. Wszystkie te miejsca zostały ostawione. W poprzek zbiornika rozłożono sieć na głębokość co najmniej 4 m.

Pierwszego bobra – dorosłą samicę o wadze 18,5 kg udało się odłowić już pierwszego dnia. Następne – samca o wadze 19 kg i dwa młode osobniki płci żeńskiej i męskiej w wieku 2 lat o wadze odpowiednio 15,5 kg i 14 kg – odłowiono drugiego dnia, 21 października 2009 roku. Bobry włożono do klatek.

Całą rodzinkę szczęśliwie przewieziono 22 października na teren rzeki Osetnicy. Dwa dni żmudnej i trudnej pracy zostało uwieńczone sukcesem, choć nie do końca.

Ekipa odławiaczy bobrów wyjeżdżała z Płocka w przekonaniu, że na terenie zbiornika „Moczary” pozostał przynajmniej jeden osobnik. Operacja została więc powtórzona w grudniu. Łowczy znaleźli jednego dorosłego osobnika – samicę, która dołączyła do wcześniej odłowionych bobrów.